Практичні поради під час перевірок і запитів
Зачинити
Введіть, будь ласка, пароль.

Вказаний Вами Email вже зареєстрований в системі. Якщо Ви його власник, просто введіть пароль та натисніть конопку Відіслати.
Ми проводимо постійну розсилку вакансій по e-mail

Позначте бажані категорії, введіть свій e-mail та натисніть кнопку Підписатись

Нюанси працевлаштування інваліда першої групи

Підприємство планує прийняти на роботу інваліда 1-ої групи безстроково (по зору). У довідці МСЕК зазначено, що людина може бути працівником УТОС. Чи має право звичайне підприємство прийняти такого працівника, якщо працівнику будуть створені спеціальні умови праці: робота на дому. Чи обов'язково при прийомі на роботу вимагати індивідуальну програму реабілітації інваліда?

Національне законодавство гарантує інвалідам рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в різних сферах життя суспільства, створюючи для них необхідні умови, що дають можливість вести повноцінний спосіб життя згідно з їх індивідуальними здібностями і інтересами.

Так, відповідно до ст. 17 Закону № 875 інваліди з метою реалізації їх творчих і виробничих здібностей та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації мають право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом.

Обов'язок роботодавців надавати інвалідам роботу передбачений ст. 172 КЗпП України. Крім того, ст. 18 Закону № 875 встановлено, що роботодавці, які використовують працю інвалідів, зобов'язані, зокрема, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації. Іншими словами, робоче місце інваліда на підприємстві створюється під конкретну особу з урахуванням усіх рекомендацій медико-соціальної експертної комісії.

При прийомі на роботу інвалід, крім основних документів (паспорт, трудова книжка, ідентифікаційний код, документи про освіту тощо), в обов'язковому порядку надає документи, що підтверджують інвалідність, зокрема, висновок медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (далі - МСЕК). Наявність висновку МСЕК засвідчуватиме підставу для надання інваліду пільг і переваг, передбачених трудовим законодавством України (ст. 24 КЗпП України, ст. 5 Закону № 875).

Згідно ч. 6 ст. 24 КЗпП України забороняється укладати трудовий договір з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров'я. Тому для з'ясування обставин роботодавець вправі вимагати від майбутнього працівника, якому встановлено інвалідність, висновку МСЕК. Адже саме в даному документі фіксується, які види робіт протипоказані або ж, навпаки, рекомендовані для особи з інвалідністю.

Також інвалід може надати роботодавцю індивідуальну програму реабілітації, в якій визначено види та обсяги необхідного соціального захисту інваліда (ст. 5 Закону № 875). Індивідуальна програма реабілітації має для особи з встановленою інвалідністю рекомендаційний характер. Такий працівник має право відмовитися від будь-якого виду, форми та обсягу реабілітаційних заходів, передбачених його індивідуальною програмою реабілітації, або від усієї програми в цілому (ст. 23 Закону № 2961).

Звертаємо увагу на те, що ані КЗпП України, ані статтею 23 Закону № 2961 на працівника не покладено обов'язок щодо надання роботодавцю індивідуальної програми реабілітації. Але у разі надання вона є обов'язковою для виконання державними органами, підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями (ст. 5 Закону № 875).

А ось рішення МСЕК в кожному разі є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними установами незалежно від типу і форми власності (ст. 8 Закону № 2961). Таким чином, у разі застосування праці інвалідів роботодавець зобов'язаний діяти на підставі рекомендацій МСЕК, оскільки невиконання цих рекомендацій може призвести до погіршення стану здоров'я працівника-інваліда, за що роботодавець буде нести відповідальність (див. також лист Мінпраці від 28.07.2008 р. № 3144/0/10-08/13).

Працевлаштування інвалідів I групи здійснюється з урахуванням розглянутих норм законодавства без будь-яких додаткових обмежень. Інваліди I групи із значно вираженим обмеженням життєдіяльності можуть вчитися та проводити різні види трудової діяльності за умови їх забезпечення засобами компенсації фізичних дефектів або порушених функцій організму, здійснення реабілітаційних заходів, створення за необхідності спеціальних умов праці, у тому числі вдома (абз. 15 п . 27 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1317).

Якщо у висновку МСЕК прямо зазначено «може бути працівником УТОС», роботодавець повинен упевнитися в можливості особи з інвалідністю працювати на звичайному підприємстві, де для цього будуть створені необхідні умови праці, в тому числі в можливості організації роботи вдома. Нагадаємо, що такий вид організації трудової діяльності інваліда дозволений ст. 18 Закону № 875. Для цього роботодавцю необхідно порекомендувати майбутньому працівникові надати індивідуальну програму реабілітації, в п'ятому розділі якій описуються всі фактори й елементи майбутньої трудової діяльності інваліда. У разі відмови працівника надати програму реабілітації радимо звернутися із запитом до медико-соціальної експертної комісії, що видала висновок, з метою роз'яснення можливості роботи даної особи з інвалідністю на звичайному підприємстві.

Новини

Відтепер роботодавці зацікавлені працевлаштовувати безробітних
Урядом спрощено механізм компенсації роботодавцям єдиного соціального внеску та приведено його у відповідність до законодавства, що сприятиме посиленню зацікавленості роботодавців у працевлаштуванні безробітних на нові робочі місця.
14 Березня 2017 | Переглядів: 222

Як знайти роботу в ІТ-галузі у Луцьку
Про роботу в ІТ-сфері зараз багато говорять і на телебаченні, і в соцмережах. Чимало промислових галузей не лише в Україні, а й у світі зменшують свої оберти. Підприємства закриваються. Низький рівень зарплат і відсутність кар'єрного росту теж не обіцяють ніяких перспектив для молоді.
14 Березня 2017 | Переглядів: 151

3 причини почати кар'єру ще під час навчання
Студентство - найкраща пора життя. Зустрічі, спілкування, нові друзі, перше кохання ... За всім цим багато втрачають головне. Ось про головне ми і поговоримо.
14 Березня 2017 | Переглядів: 197

Українці знизили зарплатні побажання
Усвідомлюючи можливість потрапити під скорочення і опинитися в ситуації тривалої безробіття, "білі комірці" почали міцніше триматися за свої робочі місця.
17 Липня 2015 | Переглядів: 495

40% співробітників не відчувають себе потрібними на роботі
Згідно з даними опитування rabota.ua, на думку співробітників, найголовніші умови для того, щоб залишатися лояльним до компанії, - це висока зарплата (66%), можливість кар'єрного росту (38%) і виконання дійсно цікавої роботи (31%).
13 Липня 2015 | Переглядів: 413

Польща запровадить нові правила працевлаштування
Починаючи з 2017 року, змінюються правила працевлаштування українців у Польщі. Передає УНН з посиланням на Польське радіо. Замість заяв працедавців про намір доручити виконання роботи іноземцю будуть діяти дозволи, що видаватимуть районні бюро праці.
14 Березня 2017 | Переглядів: 211

Які документи потрібні для працевлаштування?
Отже, Ви успішно пройшли співбесіду і обговорили з роботодавцем умови Вашої роботи на новому місці. Справа за малим – офіційно оформитися на роботу. Які документи для цього необхідні?
14 Березня 2017 | Переглядів: 390

Ринок праці: хто затребуваний, а хто в зоні ризику
Наслідки кризи відчула на собі значна частина фахівців: близько третини працедавців скоротили штат. Хто сьогодні на ринку праці найбільше потрапляє під ризик звільнення? Як знизити ризики втрати роботи? На які пріоритети орієнтуватися у пошуку роботи?
20 Липня 2015 | Переглядів: 733

Основні тенденції ринку праці червня 2015
Які професії сьогодні найбільш затребувані, куди рухається рівень оплати, наскільки істотні скорочення персоналу проводять сьогодні українські підприємства - відповіді на ці та інші питання про ринок праці шукали у експертів.
15 Липня 2015 | Переглядів: 578

Працездатні переселенці мають працювати
Бойові дії в зоні проведення АТО, тимчасова окупація Криму, а також явища гуманітарної катастрофи, які мають місце в деяких районах Луганської та Донецької областей, призвели до значного зростання в Україні кількості осіб, які змушені змінювати місця постійного проживання у пошуках безпечних умов.
10 Липня 2015 | Переглядів: 518

Мережі

Ви можете додавати свої оголошення швидко та без реєстрації
Додати оголошення

Якщо у Вас виникають питання, телефонуйте нам: 0(332)770099