Практичні поради під час перевірок і запитів
Зачинити
Введіть, будь ласка, пароль.

Вказаний Вами Email вже зареєстрований в системі. Якщо Ви його власник, просто введіть пароль та натисніть конопку Відіслати.
Ми проводимо постійну розсилку вакансій по e-mail

Позначте бажані категорії, введіть свій e-mail та натисніть кнопку Підписатись

Як грамотно обрати професію?

Дорослі дуже люблять ставити дітям питання «Ким ти хочеш бути?». Років так з трьох. Напевно, частіше людина чує від інших тільки питання «Як тебе звуть?»

Є, звичайно, ті щасливчики, що вже в першому класі вирішили, що будуть учителем, лікарем, космонавтом або фізиком-ядерником, і більше не заморочуються. Але для більшості це питання постає у всій серйозності до кінця навчання в школі. Мало того, частенько не дає спокою і надалі. Працює ніби людина, зарплату отримує, а все одно не дає йому спокою питання, ким же вона хоче бути...

Допомогти відповісти на це питання і покликана профорієнтація. Розроблено безліч методик і методів, щоб допомогти людині з вибором. Є такі фахівці - профконсультанти або психологи-профконсультанти. Є цілі стоси профорієнтаційних і психологічних тестів. Але частенько проходження навіть ста тестів не запускає сам процес ВИБОРУ.

Цей внутрішній процес. Тому, якщо перед вами постала проблема підбору професії, насамперед, розберіться самі в схемі профорієнтації.
Коротко вона виглядає так:

1) Обрисуйте своє «хочу» щодо майбутньої професії, та й взагалі, життя.
Згадайте професії, які вам подобалися в дитинстві, які чомусь привертають зараз. Постарайтеся просто накидати список, не звертаючи уваги на престижність професії, реальність її отримання тощо. Спробуйте обміркувати, що спільного у всіх цих професіях. Може, те, що всі вони так чи інакше творчі? Може, всі вони дають певну ступінь свободи? Може, всі вони спрямовані на допомогу людям? Все, що завгодно, будь-яка подібність. Так ви зможете зрозуміти, що вам важливо в професії. І зможете знайти це ж і в інших спеціальностях. Складіть приблизний список вимог до умов праці. На вулиці працювати або в приміщенні, сидяча робота або вимагає постійного переміщення, в тісному спілкуванні з колегами або індивідуально, чітким графіком дня або вільним тощо.

2) Проаналізуйте свої можливості і здібності («можу»).
Згадайте предмети, які вам краще давалися (даються) в школі, завдання якого типу завжди було легко вирішувати. Оцініть свій рівень інтелектуальних здібностей, комунікативних (вміння спілкуватися), організаторських. Опишіть свої особисті якості - яка ви людина? Відповідальна чи ні, акуратна або неохайна, самостійна або коллективист і т.д. Для більш точної інформації пройдіть відповідні психологічні тести, наприклад онлайн-тести. Оцініть так само свої фізичні та фізіологічні можливості, обмеження по здоров'ю.

3) Проаналізуйте описи професій (професіограми).
Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, умінь, особистісних якостей. Все це називають професійно важливими якостями (ПВЯ). Дуже важливо, чи є вони у вас. Професія може давати можливість реалізувати ті чи інші цінності, надає ті чи інші умови праці. Що співвідноситься або ні з вашими бажаннями. У рамках однієї професії різні спеціальності можуть мати дещо різні вимоги, звертайте на це увагу. Такі докладні описи професій можна знайти в книгах або в Інтернеті.

4) Проаналізуйте ринок праці і навчання.
В Інтернеті можна знайти інформацію про те, які професії зараз найбільш і найменш затребувані в країні і вашому регіоні, як вони оплачуються. Майте на увазі, якщо ринок перенасичений фахівцями даного профілю, то вам потрібно мати набагато більш високу кваліфікацію, щоб знайти роботу. Подивіться і можливості отримання освіти за даною професією – чи навчають їй у вашому регіоні або доведеться переїжджати, чи є можливість безкоштовно отримати таку освіту.

5) Робіть вибір!
Це, звичайно, найскладніше... Одна професія подобається, дозволяє реалізувати схильності та інтереси, але не вистачає для неї тих чи інших здібностей. Інша легко вам дасться, але не дасть можливості реалізувати якісь свої бажання та здібності. А третя повністю підходить вам за можливостями й інтересами, але вона абсолютно не затребувана у вашому регіоні. Складно, наприклад, стати капітаном корабля в регіоні, де немає моря. Що для Вас менш витратно? Переїхати в інший регіон вчитися і працювати? Відмовитися від своїх інтересів, реалізовуючи їх у своєму хобі, наприклад? Або взятися розвивати необхідні здібності, аби займатися тією професією, яка дозволить реалізувати себе повною мірою? Вирішувати тільки вам!

Однак, ви завжди можете звернутися до фахівця-профконсультанта або психолога за консультацією, у тому числі онлайн. Він не вирішить за вас, але допоможе пройти вищеописаними етапами більш докладно та грамотно. Однак пам'ятайте, що ані профконсультант, ані комп'ютер не зможуть зробити за вас вибір.

Новини

Відтепер роботодавці зацікавлені працевлаштовувати безробітних
Урядом спрощено механізм компенсації роботодавцям єдиного соціального внеску та приведено його у відповідність до законодавства, що сприятиме посиленню зацікавленості роботодавців у працевлаштуванні безробітних на нові робочі місця.
14 Березня 2017 | Переглядів: 192

Як знайти роботу в ІТ-галузі у Луцьку
Про роботу в ІТ-сфері зараз багато говорять і на телебаченні, і в соцмережах. Чимало промислових галузей не лише в Україні, а й у світі зменшують свої оберти. Підприємства закриваються. Низький рівень зарплат і відсутність кар'єрного росту теж не обіцяють ніяких перспектив для молоді.
14 Березня 2017 | Переглядів: 135

3 причини почати кар'єру ще під час навчання
Студентство - найкраща пора життя. Зустрічі, спілкування, нові друзі, перше кохання ... За всім цим багато втрачають головне. Ось про головне ми і поговоримо.
14 Березня 2017 | Переглядів: 178

Українці знизили зарплатні побажання
Усвідомлюючи можливість потрапити під скорочення і опинитися в ситуації тривалої безробіття, "білі комірці" почали міцніше триматися за свої робочі місця.
17 Липня 2015 | Переглядів: 480

40% співробітників не відчувають себе потрібними на роботі
Згідно з даними опитування rabota.ua, на думку співробітників, найголовніші умови для того, щоб залишатися лояльним до компанії, - це висока зарплата (66%), можливість кар'єрного росту (38%) і виконання дійсно цікавої роботи (31%).
13 Липня 2015 | Переглядів: 404

Польща запровадить нові правила працевлаштування
Починаючи з 2017 року, змінюються правила працевлаштування українців у Польщі. Передає УНН з посиланням на Польське радіо. Замість заяв працедавців про намір доручити виконання роботи іноземцю будуть діяти дозволи, що видаватимуть районні бюро праці.
14 Березня 2017 | Переглядів: 183

Які документи потрібні для працевлаштування?
Отже, Ви успішно пройшли співбесіду і обговорили з роботодавцем умови Вашої роботи на новому місці. Справа за малим – офіційно оформитися на роботу. Які документи для цього необхідні?
14 Березня 2017 | Переглядів: 301

Ринок праці: хто затребуваний, а хто в зоні ризику
Наслідки кризи відчула на собі значна частина фахівців: близько третини працедавців скоротили штат. Хто сьогодні на ринку праці найбільше потрапляє під ризик звільнення? Як знизити ризики втрати роботи? На які пріоритети орієнтуватися у пошуку роботи?
20 Липня 2015 | Переглядів: 716

Основні тенденції ринку праці червня 2015
Які професії сьогодні найбільш затребувані, куди рухається рівень оплати, наскільки істотні скорочення персоналу проводять сьогодні українські підприємства - відповіді на ці та інші питання про ринок праці шукали у експертів.
15 Липня 2015 | Переглядів: 566

Працездатні переселенці мають працювати
Бойові дії в зоні проведення АТО, тимчасова окупація Криму, а також явища гуманітарної катастрофи, які мають місце в деяких районах Луганської та Донецької областей, призвели до значного зростання в Україні кількості осіб, які змушені змінювати місця постійного проживання у пошуках безпечних умов.
10 Липня 2015 | Переглядів: 504

Мережі

Ви можете додавати свої оголошення швидко та без реєстрації
Додати оголошення

Якщо у Вас виникають питання, телефонуйте нам: 0(332)770099