Практичні поради під час перевірок і запитів
Зачинити
Введіть, будь ласка, пароль.

Вказаний Вами Email вже зареєстрований в системі. Якщо Ви його власник, просто введіть пароль та натисніть конопку Відіслати.
Ми проводимо постійну розсилку вакансій по e-mail

Позначте бажані категорії, введіть свій e-mail та натисніть кнопку Підписатись

Як скорочувати персонал — юридичний аспект

Коли звільнені співробітники говорять про «скорочення», вони мають на увазі масове звільнення людей. Проте сьогодні практично жодна компанія не використовує офіційну процедуру скорочення, передбачену ст. 40 КЗпП. Це громіздка процедура, що містить повідомлення держави про плановане і проведене звільнення, необхідність сповіщати співробітників за два місяці до такого звільнення і виплату їм вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку.

Процес скорочення — досить трудомісткий і витратний процес, тому він не вигідний для роботодавця. Однак саме він гарантує захист прав працівників і збільшує їх шанси залишитися на роботі. Якщо процедура скорочення проходить вірно, то в процесі її реалізації відбувається внутрішня оцінка всього персоналу. За рахунок такого оцінювання тих, хто працює краще і є вартісним для компанії, не скоротять. Про те, як правильно має проходити скорочення, розповідає керівник юридичного департаменту Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна (hh.ua).

Коротко описати алгоритм скорочення можна такою послідовністю дій роботодавця:

1. Видання наказу про скорочення штату із обґрунтуванням його необхідності. Для скорочення має бути певна причина — падіння продажів, брак обігових коштів і т.д.
2. Затвердження нового штатного розкладу, який вступить у силу тільки через два місяці. Розклад уже не буде містити тих штатних одиниць, яких планують скоротити.
3. Після цього попередження всіх працівників, які підлягають звільненню, про плановане скорочення — факт ознайомлення має бути підтверджений розпискою. Роботодавцю також слід запропонувати працівникам, яких звільняють, іншу роботу на підприємстві. Одночасно необхідно подати до Державної служби зайнятості повідомлення про плановане скорочення.
4. Через два місяці настане час видати наказ про звільнення співробітників і звільнити їх. Обов’язок роботодавця — здійснити повний розрахунок зі звільненими, включно з виплатою вихідної допомоги в розмірі одного середнього місячного заробітку.
5. Протягом 10 днів із дня звільнення до Центру зайнятості доведеться подати звіт про скорочених.

Варто пам'ятати про один дуже важливий факт. Коли керівництво приймає рішення про скорочення тих чи інших посад, керівники підрозділів отримують завдання: підготувати списки тих, кого вони рекомендують скоротити зі списку працівників.

Не варто скорочувати «за алфавітом» — як і формувати перелік навмання. Список тих, кого скорочують, необхідно узгодити з профспілкою. І тут є один нюанс.

Якщо мова йде не про повне скорочення штату, не слід забувати про пріоритетне право працівників — зберегти трудові відносини з роботодавцем. Зрозуміло, що таким правом, в першу чергу, зможуть скористатися люди, які приносять більше користі підприємству, тобто працівники з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Про це йдеться в ч. 1 ст. 42 КЗпП.

Якщо користь, яку приносять ті чи інші співробітники компанії, однакова, закон приписує віддати перевагу тим, хто менш захищений, а саме:
- сімейним — за наявності двох і більше утриманців;
- особам, в сім'ї яких немає інших працівників із самостійним заробітком;
- працівникам із тривалим безперервним стажем роботи на цьому підприємстві;
- працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах без відриву від виробництва;
- учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків, раціоналізаторських пропозицій;
- співробітникам, які отримали на підприємстві травму або професійне захворювання.

Усе це означає, що своєрідним оберегом від звільнення є саме «хороша робота». Такий підхід продиктований не тільки здоровим глуздом, а й вимогами закону. А отже, у Вас є всі підстави вимагати від роботодавця залишити Вас на роботі тому, що минулого року, на відміну від Ваших колег, Ви отримали звання «Кращого співробітника року» і, згідно з внутрішніми оцінками, Ви — загально визнаний експерт у вирішенні робочих питань.

Новини

Відтепер роботодавці зацікавлені працевлаштовувати безробітних
Урядом спрощено механізм компенсації роботодавцям єдиного соціального внеску та приведено його у відповідність до законодавства, що сприятиме посиленню зацікавленості роботодавців у працевлаштуванні безробітних на нові робочі місця.
14 Березня 2017 | Переглядів: 222

Як знайти роботу в ІТ-галузі у Луцьку
Про роботу в ІТ-сфері зараз багато говорять і на телебаченні, і в соцмережах. Чимало промислових галузей не лише в Україні, а й у світі зменшують свої оберти. Підприємства закриваються. Низький рівень зарплат і відсутність кар'єрного росту теж не обіцяють ніяких перспектив для молоді.
14 Березня 2017 | Переглядів: 151

3 причини почати кар'єру ще під час навчання
Студентство - найкраща пора життя. Зустрічі, спілкування, нові друзі, перше кохання ... За всім цим багато втрачають головне. Ось про головне ми і поговоримо.
14 Березня 2017 | Переглядів: 197

Українці знизили зарплатні побажання
Усвідомлюючи можливість потрапити під скорочення і опинитися в ситуації тривалої безробіття, "білі комірці" почали міцніше триматися за свої робочі місця.
17 Липня 2015 | Переглядів: 495

40% співробітників не відчувають себе потрібними на роботі
Згідно з даними опитування rabota.ua, на думку співробітників, найголовніші умови для того, щоб залишатися лояльним до компанії, - це висока зарплата (66%), можливість кар'єрного росту (38%) і виконання дійсно цікавої роботи (31%).
13 Липня 2015 | Переглядів: 413

Польща запровадить нові правила працевлаштування
Починаючи з 2017 року, змінюються правила працевлаштування українців у Польщі. Передає УНН з посиланням на Польське радіо. Замість заяв працедавців про намір доручити виконання роботи іноземцю будуть діяти дозволи, що видаватимуть районні бюро праці.
14 Березня 2017 | Переглядів: 211

Які документи потрібні для працевлаштування?
Отже, Ви успішно пройшли співбесіду і обговорили з роботодавцем умови Вашої роботи на новому місці. Справа за малим – офіційно оформитися на роботу. Які документи для цього необхідні?
14 Березня 2017 | Переглядів: 390

Ринок праці: хто затребуваний, а хто в зоні ризику
Наслідки кризи відчула на собі значна частина фахівців: близько третини працедавців скоротили штат. Хто сьогодні на ринку праці найбільше потрапляє під ризик звільнення? Як знизити ризики втрати роботи? На які пріоритети орієнтуватися у пошуку роботи?
20 Липня 2015 | Переглядів: 733

Основні тенденції ринку праці червня 2015
Які професії сьогодні найбільш затребувані, куди рухається рівень оплати, наскільки істотні скорочення персоналу проводять сьогодні українські підприємства - відповіді на ці та інші питання про ринок праці шукали у експертів.
15 Липня 2015 | Переглядів: 578

Працездатні переселенці мають працювати
Бойові дії в зоні проведення АТО, тимчасова окупація Криму, а також явища гуманітарної катастрофи, які мають місце в деяких районах Луганської та Донецької областей, призвели до значного зростання в Україні кількості осіб, які змушені змінювати місця постійного проживання у пошуках безпечних умов.
10 Липня 2015 | Переглядів: 518

Мережі

Ви можете додавати свої оголошення швидко та без реєстрації
Додати оголошення

Якщо у Вас виникають питання, телефонуйте нам: 0(332)770099